Winners from 2009

Congratulations to all the students who participated last weekend! We heard over 100 applicants in 18 categories, including the new Lower Division Collegiate Musical Theatre categories.

 

Here are the results for those who missed them:

NATS Student Auditions – Central New York-Finger Lakes Chapter
October 24, 2009 at Fredonia School of Music in Fredonia, NY

Results

 

Upper High School Men:

 

1st place, Matthew Swensen (studio of Kathryn Cowdrick)

 

Upper High School Women:

 

1st place, Renee Ruscitto (studio of Patti Thompson)

 

First Year Collegiate Men:

1st place, Jordan Harris (studio of Deborah Montgomery-Cove)

2nd place, Ryan Zettlemoyer (studio of Patrice Pastore)

3rd place, Christopher Sendziak (studio of David Pittman-Jennings)

First Year Collegiate Women:

1st place, Megan Wright (studio of Patrice Pastore)

2nd place, Elizabeth Calabro (studio of Brad Hougham)
3rd place, Jennifer Matthews (studio of Deborah Lifton)

Second Year Collegiate Men:

1st place (tie), Jordan Davidson (studio of Donald George)

1st place (tie), Steven Humes (studio of Brad Hougham)
3rd place (tie), Nick Harmantzis (studio of Deborah Montgomery)

3rd place (tie), Jordan Pitts (studio of Angela Haas)

 

Second Year Collegiate Women:

1st place, Ana Strachan (studio of Carol McAmis)

2nd place, Rachel Boucher (studio of Julianna Sabol)
3rd place, Catherine Roberts (studio of Deborah Montgomery)

 

Third Year Collegiate Men:

1st place, Eduardo Ramos (studio of Daniel Ihasz)
2nd place, Michael Celentano (studio of Boris Loushin)

3rd place, Jacob Carll (studio of Deborah Massell)

 

Third Year Collegiate Women:

1st place, Michaela Bushy (studio of Deborah Montgomery-Cove)

2nd place, Meryl Gellman (studio of Jill Pearon)

3rd place, Sara El Houssieny (studio of David Pittman-Jennings)

 

Fourth/Fifth Year Collegiate Men:

1st place, Nicholas Gerling (studio of Kimberly Upcraft)

2nd place, Thomas Lehman (studio of Brad Hougham)

3rd place, Nicholas Manzella (studio of Kathleen Miller)

 

Fourth/Fifth Year Collegiate Women:

1st place, Elena Galven (studio of Patrice Pastore)

2nd place, Leila Gheitu (studio of Patti Thompson)

3rd place, Kelley Burns (studio of Deborah Massell)

Lower Collegiate Advanced:

1st place, Jennifer Sengin (studio of Brad Hougham)

2nd place, Kristen Gobetz (studio of Randie Blooding)

3rd place, Theresa Cole (studio of Randie Blooding)

 

Upper Collegiate Advanced:

 

1st place, Sarah Toth (studio of Patrice Pastore)

2nd place, Emily Ford-Coates (studio of Kathleen Miller)

3rd place, Lea Kazakis (studio of Deborah Montgomery)

 

Adult:

 

1st place, Cara Consiluio (studio of Angela Haas)